Sakarya Caddesi Ertuğ Pasajı No : 17/11 Kat : 1 Kızılay/ANKARA
tr

Yazıcı Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

08.09.2019
3.701
Yazıcı Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

Çok geniş bir kullanım alanına hitap eden yazıcılar, daha çok uzun yıllar boyunca yerlerine alternatif geliştirilmesi beklenmeyen hardware ürünleridir. Çok farklı ihtiyaçlara yanıt verebilecek, farklı özellik ve baskı kalitelerine sahip yazıcılar üretilmesi, amaca dayalı olarak yüksek kaliteye ihtiyaç duyan veya duymayan tüm tüketiciler için çözümler oluşturulmasını sağlıyor. Bu durum farklı tekniklerle baskılar gerçekleştiren, çok sayıda teknolojik farklılığa sahip yazıcının tüketicilerin hizmetine sunulmasına neden oluyor. Bu durum yazıcı seçimi yapabilmeyi oldukça zorlu bir işlem haline getirebiliyor.

Yazıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazıcıların üretimi, ihtiyaçların farklılığına paralel olarak, en ekonomik çözümleri oluşturmaya yönelik olarak gerçekleştirilir. Çok yüksek baskı kalitesine ihtiyaç duyulan, profesyonel bir işletmenin ihtiyaçlarına yanıt verecek yazıcı modeli, çok ileri teknik ve teknolojik özelliklere sahiptir. Bu durum elbette bu cihazın yüksek maliyetlere neden olmasına, dahası sürekli olarak toner ve bakım gibi kullanım sırasında da ek maliyetler oluşturması kaçınılmazdır. Ancak bu kadar yüksek baskı kalitesine ihtiyaç duymayan başka bir işletme, aynı maliyetlere nende olacak bu yazıcı yerine, kendi ihtiyaçlarına yanıt verebilecek farklı teknik ve teknolojik özelliklere sahip yazıcıları tercih edebilir. Bu sebeplerle yazıcı seçimi gerçekleştirilirken, pek çok ayrıntıya dikkat edilmesi önemlidir.

Doğru yazıcı seçimi için, öncelikle yapılması gereken ihtiyacın niteliğinin net olarak belirlenmesidir. İhtiyaçlarımıza yanıt vermesi beklenen yazıcının, renklimi yoksa siyah beyaz mı olması gerektiği, hangi kağıt boyutunda baskı yapabilme özelliğine sahip olması gerektiği, yüksek baskı kalitesine ne kadar ihtiyacımız olduğu, kullanım yoğunluğu, kullanım yoğunluğuna bağlı olarak mürekkep veya toner değişimi detayı, baskı dışında çoğaltma ( fotokopi ) veya tarayıcı gibi ek özelliklere ihtiyaç duyulup duyulmadığı, mutlaka göz önünde bulundurulması gereken ayrıntılardır. Bu soruların cevaplarına göre çözümler sunan yazıcı türleri bulunduğu gibi, ihtiyaçlarınıza yönelik en yüksek verimi oluşturan çok sayıda ürün bulunabilir.

Lazer mi? Püskürtmeli mi?

Lazer sistemine sahip yazıcılar, en yüksek baskı kalitesini sunan yazıcı teknolojisine sahiptir. Genellikle siyah beyaz baskı gerçekleştiren modelleri yaygınsa da, renkli olarak çalışan lazer yazıcılar vardır. Profesyonel ihtiyaçlara en net çözümleri bu yazıcı sınıfı sunar. Bu sebeple oldukça pahalı fiyatlara sahiptir ve kullanım yoğunluğuna paralel biçimde, toner maliyeti oluştururlar.

Püskürtmeli ya da Inkjet olarak tanınan yazıcı türleri, renkli baskı elde edilmesinin en ekonomik çözümünü oluşturan, aynı zamanda siyah beyaz baskı konusunda verimli sonuçlar üreten yazıcı türleridir. Çok yüksek kalitede profesyonel baskılar oluşturabilen modeller bulunduğu gibi, yüksek kaliteye ihtiyaç duyulmayan kullanımlar için de çözümler oluşturur. Kullanım yoğunluğuna paralele olarak biten kartuşlarının maliyetleri, lazer yazıcılara göre çok daha düşüktür. Yazıcı seçimi sırasında, ihtiyaçlarımızın tam olarak belirlenmesi, hem doğru ve hem de en ekonomik şekilde ihtiyaca çözüm oluşturulmasını sağlayacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: